Защо бежанците от Украйна и от Близкия изток се третират различно?
Бежанците от Украйна не се настаняват в лагери, защото влизат в България легално. Те получават статут на временна закрила, който в продължение на една година им дава почти същите права, както на гражданите на приемащите държави от ЕС.
Министерският съвет удължи действието на временната закрила на украинските граждани до 4 март 2024 г.
Решението дава възможност работодателите да продължат да наемат без административни ограничения украински граждани, получили временна закрила у нас.
Най-голяма част от украинските бежанци се намират в Русия след началото на войната
2.8 милиона украинци се намират в Русия от началото на войната, но не е ясно каква част от тях са били принудени от руските власти да се установят там. Само по данни на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа към месец юли 2022 г. над 1.2 млн души, са били насилствено изселени.
На каква помощ имат право бежанците от Украйна?
След като влязат в България, украинските граждани имат право да получат статут за временна закрила. Това е мярка на Съвета на Европейския съюз, която се прилага у нас с решение на Министерския съвет. Тя засяга извънредни ситуации на масово разселване на хора и замества дългата административна процедура за предоставяне на международна закрила.
Бежанците от Украйна нито ни заразяват с опасни болести, нито ни взимат парите
Вълна от публикации в медии и социални мрежи съобщават за потенциални заплахи за България заради засиления миграционен поток. Основните обвинения са, че бежанците от Украйна масово са болни от СПИН и полово предавани болести, както и че получават по 1200 лева на месец от българската държава.
Контакти
